ΕΝΑΡΞΗ ΝΕΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες ,σας γίνεται γνωστό ότι ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς , θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 12 Σεπτ. και ώρα 08.15΄. Μετά το πέρας του αγιασμού οι μαθητές/τριες θα αποχωρήσουν.

Τα δρομολόγια ΚΤΕΛ – ΤΑΧΙ  θα γίνουν κανονικά.

Η είσοδος στο σχολείο είναι ελεύθερη.

ΕΝΑΡΞΗ – ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Σας γίνεται γνωστό, ότι ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 13-09-2021 και ώρα 08.15΄. Η είσοδος των μαθητών/τριων στο χώρο του σχολείου θα γίνεται με χρήση μάσκας και την επίδειξη  βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος. Με  τη λήξη του αγιασμού οι μαθητές/τριες αποχωρούν.

Η είσοδος των γονέων δεν επιτρέπεται.

Τα δρομολόγια μεταφοράς θα γίνουν κανονικά.

Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα.

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 10/5/2021

Με την έναρξη των μαθημάτων την Δευτέρα 10/5/2021 και σύμφωνα με τις οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ:

1.Όλοι οι μαθητές/τριες , θα πρέπει να έχουν κάνει το τεστ για Covid-19 και να συμπληρώσουν το αποτέλεσμα στην ιστοσελίδα self-testing.gov.gr και να εκτυπώσουν το αποτέλεσμα.

2.  Σε περίπτωση που αυτό δεν είναι εφικτό , μπορούν να συμπληρώσουν σε απλό χαρτί τα  στοιχεία του παιδιού τους , σύμφωνα με το υπόδειγμα , που σας έχει σταλθεί.

3. Η εφαρμογή του διαγνωστικού ελέγχου  νόσησης (δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος) από τον  κορωνοϊό COVID – 19 ,είναι υποχρεωτική για για τους/τις μαθητές/τριες, τους/τις εκπαιδευτικούς, και το λοιπό προσωπικό των σχολικών μονάδων,και, για την τρέχουσα εβδομάδα, διενεργείται  δύο (2) φορές, προ Δευτέρας και Πέμπτης και πριν από την έναρξη των μαθημάτων. Ο έλεγχος συνιστάται να διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στην σχολική μονάδα.

4. Μετά τον έλεγχο θα συμπληρώνεται η κάρτα ( ηλεκτρονικά ή χειρόγραφα ). Χωρίς τη συμπλήρωση της  ,δεν θα επιτρέπεται η είσοδος σε κανέναν ( μαθητές/τριες, εκπαιδευτικούς, βοηθητικό προσωπικό ).

Voucher των 200 ευρώ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Για όσους γονείς τα παιδιά τους δικαιούνται το Voucher των 200 ευρώ , σας κάνω γνωστό μερικά στοιχεία.

1. Το σχολείο δεν εμπλέκεται στη διαδικασία.
  2. Ο αριθμός μητρώου αναγράφεται στον έλεγχο (Γ΄, Δ΄, Ε΄& ΣΤ΄), για τις Α΄& Β΄τάξεις μπορείτε να τον ζητήσετε από τον δάσκαλο/α της τάξης.
  3. Ο κωδικός του σχολείου είναι ο : 9220234 – Δημοτικό σχολείο Ιτέας Καρδίτσας.
  4. Σε περίπτωση που τα στοιχεία αυτά, χρειάζονται σε έντυπη μορφή επικοινωνήστε με το σχολείο.
  5. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αναζητήσετε στην ιστοσελίδα : https://digital-access.gov.gr/ .

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ

Παρακαλούνται οι γονείς- κηδεμόνες των μαθητών/τριων που ενδιαφέρονται να εγγράψουν τα παιδιά τους στο ολοήμερο πρόγραμμα ( ώρα αποχώρησης 15.00΄ ή 16.00΄) καθώς και στην πρωινή ζώνη, να το κάνουν γνωστό στο σχολείο έως και στις 31 Μαρτίου.

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το σχολείο μας , την Τρίτη 9 Μαρτίου 2021, θα λειτουργήσει κανονικά.