Στα νεότερα χρόνια…

P401Το σχολείο μας στεγάζεται από το 2008 σε ένα νέο κτίριο με ισόγειο, πρώτο όροφο και σκεπάζεται με κεραμοσκεπή. Στο ισόγειο υπάρχει το γραφείο του Διευθυντή, το γραφείο των δασκάλων (με έναν Η/Υ), οι τουαλέτες του προσωπικού, το γραφείο του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων, η αίθουσα εκδηλώσεων, η αποθήκη υλικών εορτών, η αποθήκη αθλητικού υλικού, τρεις αίθουσες διδασκαλίας, οι τουαλέτες των μαθητών/τριών, τουαλέτα για ΑΜΕΑ, η αποθήκη με τα είδη καθαρισμού, το κυλικείο, ο χώρος με το λέβητα-καυστήρα και ο χώρος με τη δεξαμενή καυσίμων. Στον πρώτο όροφο υπάρχουν οι αίθουσες διδασκαλίας, το αναρρωτήριο, το γραφείο της Σχολικής Συμβούλου 4ης Π.Δ.Ε. Καρδίτσας, η αίθουσα του Τμήματος Ένταξης, η βιβλιοθήκη, η αίθουσα ξένων γλωσσών και το εργαστήριο Ηλεκτρονικών Υπολογιστών το οποίο χρησιμοποιείται και ως αίθουσα μουσικής.

Οι αίθουσες διδασκαλίας είναι ευρύχωρες, φωτεινές και επαρκούν για την εφαρμογή του σχολικού προγράμματος. Για τα ΑΜΕΑ με προβλήματα κίνησης υπάρχει πρόσβαση καθώς το σχολείο διαθέτει κεκλιμένο επίπεδο (ράμπα) στην είσοδό του και  ανελκυστήρα (ασανσέρ) στο ισόγειο.

Το προαύλιο είναι μεγάλο και επαρκεί για τους μαθητές του σχολείου. Στο χώρο του υπάρχουν ένα γήπεδο 5χ5, ένα γήπεδο μπάσκετ-βόλεϊ, οι βρύσες και μερικά παγκάκια. Έχει γίνει δεντροφύτευση εδώ και δύο χρόνια.

Το διδακτήριο, γενικά, βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση μολονότι η ποιότητα των υλικών και της κατασκευής είναι χειρίστου είδους. Το κύριο μέλημά μας είναι άμεσα να ελαιοχρωματιστεί όλο το σχολείο διότι και εδώ η δουλειά που έγινε από τον εργολάβο είναι ανεκδιήγητη!!!

Ο εξοπλισμός που υπάρχει στο σχολείο είναι σχετικά καλός, αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι ένας δεύτερος βιντεοπροβολέας και η προμήθεια χαρτών είναι στις άμεσες προτεραιότητές μας και αποτελείται από 8 Η/Υ στο εργαστήρι Η/Υ, 1 Η/Υ στην αίθουσα του Τμήματος Ένταξης και 1 Η/Υ στο γραφείο του Συλλόγου Διδασκόντων. 1 βιντεοπροβολέα (projector), 3 κασετόφωνα, 1 τηλεόραση, 1 προβολέα διαφανειών, 1 φωτοτυπικό μηχάνημα,  1 κονσόλα ήχου με 2 ηχεία και 3 μικρόφωνα. 1 πολυμηχάνημα, 2 εκτυπωτές και πρόσφατα 1 Laptop. Οι έδρες, τα θρανία, οι καρέκλες και οι βιβλιοθήκες – αρχειοθήκες επαρκούν αν και δε βρίσκονται σε καλή κατάσταση (έχει γίνει γραπτό αίτημα προς τον Οργανισμό Σχολικών Κτιρίων για ανανέωση του εξοπλισμού).

Οι οικονομικοί πόροι προέρχονται από επιχορηγήσεις του Δήμου, τις προσόδους του σχολείου (συμπεριλαμβανομένων κι αυτών που συγχωνεύτηκαν με το σχολείο μας) και από την εκμίσθωση του κυλικείου. Ένα από τα πιο σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζει το σχολείο είναι η ύπαρξη των απαραίτητων για τη λειτουργία του οικονομικών πόρων. Η διαρκής μείωσή τους μας έχει φέρει σε πολύ δύσκολη θέση. Το σχολείο αδυνατεί να καλύψει τις ανάγκες του με αποτέλεσμα οι εκπαιδευτικοί να περιορίζουμε, αναγκαστικά, τις παιδαγωγικές και διδακτικές μας πρωτοβουλίες σε όσες έχουν σχεδόν μηδενικό κόστος. Οι επιχορηγήσεις καλύπτουν με πολύ μεγάλη δυσκολία τις λειτουργικές δαπάνες.

Αναγκαιούν και έχουν δρομολογηθεί εργασίες συντήρησης και όχι μόνο του σχολείου (εσωτερικά και εξωτερικά) οι οποίες θα διεκπεραιωθούν μέσα στο καλοκαίρι. Αυτές έχουν να κάνουν με τη διευθέτηση του αύλειου  χώρου (κοπή χόρτων, καθαρισμός σκουπιδιών κ.λπ.), την επισκευή και συντήρηση της κεραμοσκεπής (άκρως απαραίτητη!!!), τον ελαιοχρωματισμό, αρχικά της αίθουσας εκδηλώσεων και μετέπειτα όλου του διδακτηρίου, την τοποθέτηση στα σκαλιά της κύριας εισόδου και στις εξωτερικές βρύσες του σχολείου, ηλιακού προπετάσματος (τέντας), την προμήθεια και τοποθέτηση πινάκων μαρκαδόρου στις αίθουσες διδασκαλίας, την προμήθεια και σύνδεση στο δίκτυο του σχολείου άλλων τριών ηλεκτρονικών υπολογιστών ούτως ώστε να καταστεί το εργαστήριο λειτουργικότερο (διαθέτει ήδη οκτώ Η/Υ και έναν εκτυπωτή).