Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο «Μύλο των Ξωτικών»

frourioΤην Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου 2014 γονείς και μαθητές του 6/θ Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Ιτέας επισκέφτηκαν τον όμορφο Μύλο των Ξωτικών στα Τρίκαλα.

Με τη βοήθεια των ξεναγών περιηγήθηκαν σε όλα τα εκθέματα του Μύλου, ξεφάντωσαν με την ψυχή τους στα πολλά και διασκεδαστικά παιχνίδια, φωτογραφήθηκαν παρέα με τον Άγιο Βασίλη και την όμορφη Νεράιδα, γνώρισαν τα μυστικά της αναρρίχησης, γεύτηκαν τα νόστιμα ψωμάκια του παραδοσιακού φούρνου, χρωμάτισαν με όμορφες Χριστουγεννιάτικες ζωγραφιές το πρόσωπό τους και δοκίμασαν τις ικανότητές τους στο παγοδρόμιο. Σε όλα αυτά να συμπεριλάβουμε τα δωράκια και τα γλυκίσματα που απλόχερα μοιράστηκαν στα παιδιά.

Τελικά ο χρόνος ποτέ δεν είναι αρκετός για να χαρείς τα ωραία πράγματα!!! Επιστρέψαμε ευχαριστημένοι και γεμάτοι. Η συνέχεια στον Πολιτιστικό Σύλλογο της Ιτέας που και φέτος ετοιμάζει πολύ όμορφες και ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις την Κυριακή 21 και 28 Δεκεμβρίου 2014. Θα είμαστε εκεί για να χαρούμε τα έθιμα του χωριού μας κι όχι μόνο!