Στη μνήμη του Πολυτεχνείου!

polutexneio2Με σεμνό και όμορφο τρόπο οι μαθητές και οι γονείς – κηδεμόνες του  Σχολείου μας (κυρίως απ΄την Ε΄ και τη ΣΤ΄ τάξη…) τίμησαν τη μνήμη του Πολυτεχνείου!

DossierΗ χορωδία μας με την καθοδήγηση και το αρμόνιο της δασκάλας της μουσικής κας Έφης τραγούδησε ωραία και διαχρονικά τραγούδια. Τα παιδιά με την αφήγησή τους και την απαγγελία τους απέδωσαν φόρο τιμής στους νεκρούς του Πολυτεχνείου!

Ο κ. Νίκος με τον κ. Σεραφείμ επιμελήθηκαν, εκτός των άλλων, και του χρονικού του Πολυτεχνείου που προβλήθηκε. Θυμηθήκαμε έτσι όλοι μας εκείνα τα φλογερά συνθήματα «Ψωμί – παιδεία – ελευθερία» (διαχρονικό σύνθημα!!!), «Κάτω η χούντα» και μέσα απ΄την εικόνα της «αείμνηστης» ΕΡΤ πήραμε μία, μάλλον πικρή θα λέγαμε γεύση, των γεγονότων που διαδραματίστηκαν τον Νοέμβρη του 1974.